Simona Halep a învins-o ÎN PREMIERĂ pe Maria Sharapova! Detaliile unui MECI ISTORIC | NEWS ALERT

Halep și Sharapova, protagonistele unor dueluri spectaculoase în WTA. FOTO: AGERPRES
Autor: | | 23 Comentarii | 12294 Vizualizari

La capătul unui meci spectaculos, Simona Halep (locul 2 WTA) a câștigat, în sfârșit, primul duel cu rusoaica Maria Sharapova (104 WTA), și merge, astfel, în „sferturile” de la China Open.

Simona Halep - Maria Sharapova, 6-2, 6-2

Constănțeanca nu a avut nevoie decât de o oră și 12 minute de joc pentru a-și lua revanșa în fața Mariei Sharapova, iar acum a bifat primul ei succes împotriva sportivei din Rusia, dintre cele 8 partide directe desfășurate în total. Astăzi, în „optimile” de la Beijing, „Simo” nu i-a dat (aproape) nicio șansă sportivei revenite în acest an în circuitul WTA, după suspedarea de 15 luni pentru dopaj. Chiar dacă a avut câteva lovituri în forță de forehand, Sharapova a avut un meci per total dezastruos. Potrivit statisticii, Sharapova a avut 36 de greșeli neforțate în acest duel, față de cele 6 ale sportivei noastre. De departe, Halep a arătat, astăzi, cel mai bun meci al ei din acest sezon, dar marea ei performanță rămâne, însă, victoria din 2014, cu Serena Williams, de la Turneul Campioanelor (scor 6-0, 6-2).

Mai departe, la China Open, românca o va întâlni pe învingătoarea meciului Daria Kasatkina - Agnieszka Radwanska. Pentru calificarea în sferturile de finală de la Beijing, Simona Halep și-a asigurat un cec de 149.138 dolari și 215 puncte WTA.

........................................

LiveTEXT

Partida a început.

1-0: Break, Halep! „Simo” își adjudecă game-ul la 0.

1-1: Rebreak, Sharapova. „Masha” lovește puternic cu forehand-ul.

2-1: Un nou break pentru româncă!

3-1: Halep își trece în cont un nou game alb.

4-1: Simona se desprinde tabelă, după un game excelent. Rusoaica pare depășită în aceste momente.

5-1: Halep, la un game distanță de a-și adjudeca acest set. „Simo” a reușit cel mai rapid serviciu de până acum, în acest joc, 178 km/h.

5-2: Sharapova și-a fcut serviciul pentru prima oară în acest set. Halep, la serviciu.

6-2: SET; HALEP!