Halep, VICTORIE DRAMATICĂ la Madrid. Românca s-a calificat în „optimi”, după ce a revenit de la 2-5 în „decisiv”

Halep, campioana en-titre la Madrid
Autor: | | 3 Comentarii | 1704 Vizualizari

Simona Halep a acces în „optimile” turneului Premier Mandatory de la Madrid, în urma unui meci incredibil. De aceeași performanță se bucură și Sorana Cîrstea, care a triumfat cu lejeritate în turul secund.

Simona Halep a reușit un meci fabulos, astăzi, în turul secund al întrecerii pe care a și câștigat-o anul trecut. Constănțeanca a trecut cu greu de italianca Roberta Vinci (34 WTA), pe care a învins-o cu scorul de 6-3, 2-6, 7-6 (2). De menționat este faptul că românca a avut forța de a reveni în „decisiv” de la scorul de 2-5, iar tie-break-ul l-a controlat categoric. Pentru un loc în „sferturi”, Halep se va duela cu australianca Samantha Stosur (26 WTA).

De partea cealaltă, Sorana Cîrstea (83 WTA) a obținut lejer calificarea în optimile de finală, după numai 61 de minute de joc. „Tricolora” a câștigat în minimum de seturi confruntarea cu Chaterine Bellis (55 WTA/SUA), scor 6-2, 6-3, iar mai departe o va întâlni pe câștigătoarea dintre Donna Vekici (82 WTA) și Misaki Doi (53 WTA). Astfel, atât Simona, cât și Cîrstea și-au asigurat un cec de 68.010 euro și 120 puncte.

Tag-uri: Halep, Madrid, turneu

Alte articole din categoria: Alte sporturi