Halep S-A CALIFICAT în „sferturile” de la Wimbledon. Viitoarea adversară

Halep își continuă parcursul la All England Club
Autor: | | 6 Comentarii | 4551 Vizualizari

Simona Halep a acces, astăzi, în sferturile de finală ale turneului de Mare Șlem de la Londra, egalându-și, astfel, performanța din 2014 și 2016.

Halep - Azarenka, 7-6 (3), 6-2

UPDATE: Românca a avut un început ezitant de meci, în fața fostului număr 1 mondial, Victoria Azarenka. Trepatat, Simona Halep a apelat la un joc agresiv, fapt ce i-a permis să triumfe în minimum de seturi în jocul cu tenismena din Belarus, scor 7-6 (3), 6-1. Mai departe, în „sferturi”, constănțeanca o va întâlni pe britanica Johanna Konta, cea care a dispus, astăzi, în „optimi”, de Caroline Garcia (Franța), cu 7-6 (3), 4-6, 6-4. Partida din Halep și Konta va avea loc marți.

După victoria de astăzi, din „optimi”, Halep și-a asigurat un cec de 275.000 lire sterline și 430 de puncte WTA.

...........................................................

Simona și Azarenka s-au întâlnit de trei ori până acum, iar sportiva „tricoloră” a câștigat un meci, în 2015, la US Open. Bielorusa a câștigat două turnee de Mare Șlem: Australian Open, în 2012 și 2013, și a mai jucat două finale la US Open (2012 și 2013. Halep a evoluat în finalele de la Roland Garros, în 2014 și 2017