Halep a SCĂPAT de principala RIVALĂ. Caroline Wozniacki este OUT la Roland Garros

Caroline Wozniacki, principala rivală a Simonei Halep de la Roland Garros, a fost învinsă de rusoaica Daria Kasatkina cu 7-6 (5), 6-3, luni, în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros.

Kasatkina a câștigat într-o oră şi 57 de minute de joc efectiv, meciul fiind reluat de la scorul de 3-3 în setul secund, după ce fusese întrerupt duminică din cauza întunericului, scrie Agerpres.

Rusoaica (21 ani, 14 WTA) a obţinut a treia sa victorie în acest an în faţa danezei, după cele de la Sankt Petersburg, 7-6, 6-3 în sferturi, şi în optimi la Indian Wells, cu 6-4, 7-5. Wozniacki (27 ani), care a câştigat primul turneu de Mare Şlem al anului, Australian Open, după o finală cu Simona Halep, a câştigat singurul său duel cu Kasatkina, 6-2, 7-5, în 2017, în primul tur la Dubai.  Kasatkina o va întâlni în sferturi pe americanca Sloane Stephens (25 ani, 10 WTA), a zecea favorită.

În urma acestui rezultat, Simona Halep, care a trecut în sferturi, are nevoie de o calificare în semifinale pentru a reveni pe locul I WTA, în clasamentul live, poziţie ocupată acum de Wozniacki.

Dacă va pierde în sferturi, românca va pierde şi poziţia de lider WTA, dar dacă va ajunge în semifinale la Roland Garros, locul I pe care îl va deţine mai poate fi ameninţat de spaniola Garbine Muguruza. Jucătoarea clasată pe locul 3 WTA va evolua, în optimi, cu ucraineanca Lesia Ţurenko, locul 39 WTA.