NEWS ALERT. Simona Halep, o NOUĂ PREZENȚĂ ÎN „OPTIMILE” de la Roland Garros. VIITOAREA ADVERSARĂ

Simona Halep, liderul mondial și principala favorită a întrecerii de la Paris, a bifat o nouă calificare în optimile de finală de la Roland Garros.

Constănțeanca a dispus, astăzi, în turul III al French Open, de sportiva germană Andrea Petkovici (locul 107 WTA), în minimum de seturi, scor 7-5, 6-0. Românca a avut un start ezitant de meci, permițându-i adversarei să se distanțeze rapid la 2-0. Halep a revenit în joc treptat și a reușit cu greu să-și adjudece primul set. În setul secund, Petkovici a suferit o accidentare la genunchi, fapt care i-a pus mari probleme mai departe.