Halep, o nouăevoluție furtunoas urtunoasă la Roland Garros

Românca a devenit principala favorită de la French Open și va evolua în „sferturi”. Cu această ocazie, „Simo” va avea șansa de a-și lua revanșa în fața Elinei Svitolina, în fața căreia a pierdut trofeul de la Roma.

Simona Halep, a patra jucătoare a lumii, are un parcurs fulminant în acest sezon, pe zgură, suprafața ei preferată de joc. Astfel, constănțeanca își continuă seria spectaculoasă de victorii și la Roland Garros, după Madrid Open și Roma. Ieri, a reușit o calificare exemplară în sferturile de finală ale turneului de Mare Șlem de la Paris, după ce a zdrobit-o pe jucătoarea spaniolă Carla Suarez Navarro (23 WTA), cu 6-1, 6-1. Românca nu i-a dat nicio șansă ibericei, deși aceasta din urmă este una dintre specialistele pe această suprafață de joc, bifând, totodată, și prima victorie în fața Carlei pe zgură. După succesul de ieri, Halep o conduce pe Suarez Navarro la „directe”, cu scorul de 7-5.

Urmează Svitolina

Acesta este încă un rezultat fabulos înregistrat de „Simo” în această ediție a French Open. Nu a cedat niciun set, ci doar 19 game-uri în primele patru partide: 6-2, 6-3, cu Jana Cepelova / 6-4, 6-3, cu Tatjana Maria / 6-0, 7-5, cu Daria Kasatkina și 6-1, 6-1, cu Suarez Navarro. Acum, în „sferturile” de la Roland Garros, Halep o va înfrunta pe ucraineanca Elina Svitolina (6 WTA), cea care a dispus, ieri, de croata Petra Martici (290 WTA), cu 4-6, 6-3, 7-5.

Avantaj pentru „Simo”

Mâine va fi, așadar, reeditarea finalei de la Roma, disputată în urmă cu două săptămâni, pe care tenismena „tricoloră” a pierdut-o în fața Svitolinei, 6-4, 5-7, 1-6. Atunci, românca a pierdut trofeul din cauza unei accidentări la glezna dreapta suferită în primul set, la scorul de 5-2, nereușind să mai țină ritmul finalei. Cele două s-au mai întâlnit în circuitul WTA, dar și în afara acestuia: 6-1, 6-1 la Turneul Campioanelor de la Sofia, în 2013, respectiv 6-3, 7-5, în Grupa Europa/Africa din Fed Cup, ediția 2014. Ambele rezultate în favoarea sportivei din Constanța. Mai mult, Halep va juca pantru a doua oară în carieră în „sferturile” de la Roland Garros, iar pentru prezența în această rundă și-a asigurat un cec în valoare de 340.000 de euro şi cu 430 de puncte WTA.