Halep JUBILEAZĂ la Roland Garros și merge în „optimi”. VIITOAREA ADVERSARĂ

Autor: | | 8 Comentarii | 6728 Vizualizari

Simona Halep (locul 4 WTA) a acces, astăzi, în „optimile” de finală ale turneului de Mare Șlem de la Paris, la capătul unui meci spectaculos reușit în fața rusoaicei Daria Kasatkina (28 WTA), scor 6-0, 7-5.

Constănțeanca, a treia favorită de la French Open, a avut o nouă evoluție remarcabilă pe zgura commpetiției de la Paris. Astăzi, „Simo” a avut pentru moment mici emoții în fața Kasatkinei. Halep nu i-a dat nicio șansă adversarei în primul set, pe care și l-a adjudecat fără niciun game cedat. Însă, în partea a doua a meciului, Kasatkina a părut că se va egala situația la seturi. Deși a fost condusă cu 3-5, tenismena noastră a revenit exemplar și și-a adjudecat și al doilea set, precum și partida.  Până acum, între Halep și Kasatkina avusese loc un singur duel, câștigat de româncă, scor  6-3, 7-5, anul trecut, în turul III la Miami.

Mai departe, Simona Halep o va întâlni, în „optimile” de la Roland Garros, pe jucătoarea spaniolă Carla Suarez-Navarro, cap de serie 21. Iberica s-a calificat în această rundă după ce a învins-o pe rusoaica Elena Vesnina, cap de serie 14, cu 6-4, 6-4.

Alte articole din categoria: Alte sporturi