România - Norvegia, 33-35. „Tricolorele” au ratat DRAMATIC finala, după un meci decis la finalul prelungirilor. Urmează lupta pentru medaliile de BRONZ

România se va bate pentru medaliile de bronzl FOTO: AGERPRES
Autor: | | 10 Comentarii | 16560 Vizualizari

Naționala feminină de handbal a României a pierdut semifinala disputată, vineri, cu Norvegia (scor 33-35), la capătul unei confruntări tensionate din primul și până în ultimul minut.

Naționala feminină a României a fost aproape de calificarea în finala Campionatului Mondial de Handbal, găzduit de Danemarca. Vineri, „tricolorele” au înfruntat Norvegia și au pierdut dramatic, scor 33-35, la capătul a două reprize de prelungiri. La finalul timpului regulamentar, scorul a fost egal, 27-27. Valentina Elisei a avut șansa de a-și trimite echipa în ultimul act, dar a ratat la ultima fază și meciul a intrat în timpul suplimentar. Aici, româncele au punctat de șase ori, iar nordicele au făcut-o de opt ori.

Duminică, România va întâlni Polonia, în finala mică, iar miza va fi reprezentată de câștigarea medaliilor de bronz. Polonezele au pierdut, vineri, semifinala cu Olanda, scor 25-30, iar batavele vor juca pentru trofeul suprem din handbalul mondial.

România nu a mai învins Norvegia din 2000, iar de atunci a pierdut de 9 ori în fața nordicelor. Cele două naționale s-au întâlnit la acest Mondial și în faza grupelor, iar scorul a fost 26-22 pentru scandinave.

LIVE

Norvegia s-a impus cu 35-33.

Scorul a ajuns la 34-33 pentru nordice.

Norvegia conduce cu 33-31. Mai e un minut de jucat.

Ne-am apropiat la un gol.

Am redus din diferență. 30-32.

Nordicele au avantaj de trei goluri. 32-29.

S-a încheiat prima parte a prelungirilor, a început cea de-a doua.

Norvegia are avantaj de două goluri. 31-29.

Am redus din diferență. 28-29.

Norvegiencele au început bine și conduc cu două goluri. 27-29.

A început prima repriză a prelungirilor.

min. 60. Elisei a ratat la ultima fază, meciul intră în prelungiri.

min. 57. Paula Ungureanu a apărat un 7 metri.

Scorul a ajuns la 27-26 pentru nordice.

Oana Manea a egalat. 25-25.

Ada Nechita ne aduce în avantaj. Ambele echipe au câte un om mai puțin pe teren, Molid a văzut cartonașul roșu și nu va mai intra pe teren.

Neagu a trimis în bară, Norvegia a egalat.

Neagu aruncă năucitor!!!. 23-21.

A marcat Neagu într-un moment în care eram cu un om în minus.

Au egalat norvegiencele.

Avem avantaj de un gol 21-20.

Buceschi a transformat un 7 metri. Scorul este egal.

Ne apropiem la un gol, după ce a punctat Geiger. 19-20.

Înscrie Ada Nechita. 18-20.

min. 38: Cristina Neagu este lovită dur, dar arbitrii nu acordă fault. Golgheterul naționalei primește îngrijiri medicale.

Româncele sunt conduse cu 3 goluri. 17-20.

Marchează norvegiencele, marchează și româncele. 17-18.

Perianu înscrie și ne apropiem la un gol. 16-17.

Neagu a marcat primul gol din repriza a doua. Suntem în superioritate numerică.

A început cea de-a doua repriză.

Norvegia conduce la pauză cu 17-14.

Norvegiencele marchează din nou de la 7 metri și se iau din nou avantaj de 4 goluri.

A punctat Ada Nechita. 12-15.

Diferență maximă de până acum. 11-15.

Am redus din diferență 11-14.

S-au distanțat norvegiencele la 4 goluri.

13-10 pentru adversarele „tricolorelor”.