„Galacticii” au cucerit Madridul

Real Madrid, campioana în exercițiu a Europei, a reușit, miercuri seara, să se califice în seimifinalele Ligii Campionilor.

Gruparea de pe „Santiago Bernabeu” s-a impus la limită, scor 1-0 (în tur, 0-0), în manșa retur din „sferturi”, cu Atletico. Chicharito Hernandez, vârful mexican al trupei lui Carlo Ancelotti, a pus capăt seriei de șapte meciuri fără succes în fața rivalei locale, reușind să înscrie golul calificării în minutul 88.

Astfel, „galacticii” au bifat cea de-a cincea calificare consecutivă în penultimul act al celei mai importante competiții inter-cluburi din Europa. „Avem visul de a juca o nouă finală şi am depăşit o etapă importantă. Rămânem în viaţă. Şi vii suntem foarte periculoşi. Ce nu te omoară, te face mai puternic. Mă amuz, nu sunt filosof. Dacă va păstra aceeaşi poftă de joc, Real Madrid poate rivaliza cu orice echipă din lume, fără probleme”, a declarat tehnicianul trupei de pe „Bernabeu”.

Juventus, calificare după 12 ani

Juventus Torino a trecut cu greu de AS Monaco, în „sferturi”. Calificarea piemontezilor în semifinalele Ligii Campionilor a venit după un 1-0, la Torino, și scorul alb înregistrat, miercuri, în retur, în deplasare. La capătul unei duble manșe care nu prea a arătat un fotbal de calitate, „Bătrâna Doamnă” se alătură, astfel, echipelor care vor evolua în semifinalele LC, după o pauză de 12 ani.

Așadar, alături de Bayern München și FC Barcelona, Real Madrid și Juventus se vor duela în semifinalele competiției.

Finala din acest an a Ligii Campionilor se va desfășura pe data de 6 iunie, pe „Olympiastadion”, din Berlin.