Franţa - Danemarca, finala Campionatului European masculin de handbal

Franţa şi Danemarca vor disputa finala Campionatului European masculin de handbal, care se desfăşoară în aceste zile în Danemarca. Finala de duminică, de la ora 19.30, va fi transmisă în direct de TVR 2.

În prima semifinală, Franţa, campioana olimpică,  a eliminat Spania, cu scorul de 30-27 (12-14), iar în cea de-a doua, echipa ţării gazdă a CE, Danemarca, campioana europeană, a trecut de Croaţia, scor 29-27 (13-15).

Până în această fază a competiţiei, Danemarca este singura echipă neînvinsă.

În semifinala contra Croaţiei, Danemarca a avut o repriză secundă fantastică, recuperând diferenţa de două goluri cu care ex-iugoslavii au intrat la pauză. Şi asta în ciuda faptului că echipa gazdă a fost multe minute în inferioritate numerică.

Portarul Niklas Landin Jacobsen a fost eroul Danemarcei. Acesta a avut câteva intervenţii fabuloase, mai ales în finalul meciului.

Duminică, de la ora 16.00 (în direct la TVR 2), în deschiderea finalei mari dintre Franţa şi Danemarca, se va juca finala mică, între Spania și Croația.

În meciul pentru locurile 5-6, Islanda a învins Polonia, vineri, cu scorul de 28-27 (13-16).