FOTBAL EUROPEAN. Trofeu de CONSOLARE pentru FC Barcelona, la finalul unui sezon nereușit. Catalanii au câștigat, fără mari emoții, Cupa Spaniei

FC Barcelona a câștigat partida jucată, sâmbătă, pe „Vicente Calderon”, scor 3-1 cu Deportivo Alaves și a pus mâna pe Cupa Spaniei.

FC Barcelona a încheiat cu un trofeu, un sezon în care a ratat câștigarea Primerei Division a Ligii Campionilor. Sâmbătă, pe „Vicente Calderon” din Madrid, catalanii, la ultimul meci cu Luis Enrique pe banca tehnică, au învins-o pe Deportivo Alaves, scor 3-1, în finala Cupei Spanei. „Extratereștrii” au deschis scorul prin Lionel Messi (30), dar încasat gol trei minute mai târziu, de la Theo Hernandez (33). Până la pauză, Barcelona a rezolvat finala, grație reușitelor lui Neymar (45) și Paco Alcacer (45+3), iar în partea a doua, tabela de marcaj n-a mai suferit modificări. Gruparea de pe „Camp Nou” și-a trecut în palmares cea de-a 29-a Cupă a Spaniei (record).