FOTBAL EUROPEAN. Olympique Marseille - PSG, 2-3. Parizienii s-au impus spectaculos în DERBY-UL FRANȚEI și conduc în Ligue 1

Olympique Marseille a fost învinsă, duminică seara, pe teren propriu, de marea rivală, PSG, scor 2-3, într-un meci care poate fi decisiv în lupta pentru câștigarea titlului

Olympique Marseille și PSG s-au ridicat la nivelul așteptărilor și au făcut spectacol, duminică, în runda a 31-a din Ligue 1. Parizienii s-au impus cu scorul de 3-2 în cel mai tensionat derby al fotbalului din Hexagon și au devenit liderii clasamentului. Gazdele au avut inițiativa în primul act și au condus cu 1-0, după reușita lui Gignac (30). Oaspeții au restabilit egalitatea (Matuidi - 35), dar același Gignac a parafat scorul primului act, în minutul 43. 2-1 pentru Marseille. În repriza a doua, PSG a întors meciul, după golul lui Marquinhos (49) și autogolul lui Morel (52).

PSG se află pe primul loc în Ligue 1, cu 62 de puncte, și este urmată de Olympique Lyon (61). Marseille se clasează pe 3, cu 57 de puncte.