FOTBAL EUROPEAN. Liverpool - Manchester City, 3-2. „Cormoranii” zboară spre câștigarea titlului din Premier League

FC Liverpool s-a impus, astăzi, în derby-ul cu Manchester City și se află în pole-position pentru câștigarea campionatului.

FC Liverpool și Manchester City au oferit, astăzi, spectacol total, într-un meci disputat în Premier League. Gazdele s-au impus cu scorul de 3-2 și se află pe primul loc al clasamentului, cu 77 de puncte. Pe locul secund se află Chelsea, formația lui Jose Mourinho având 72 de puncte și un meci mai puțin disputat, iar poziția a 3-a este ocupată de City (70 de puncte și două partide în minus).

Pe „Anfield Road”, gazdele au deschis scorul prin Sterling (6) și au condus, la pauză, cu 2-0, după reușita lui Skrtel (26). Manchester City nu s-a dat bătută și a egalat în partea a doua a întâlnirii, după reușitele Silva (57) și Johnson (62 - autogol). Liverpool a tranșat soarta celor 3 puncte după ce Coutinho a înscris în minutul 78.