FOTBAL EUROPEAN. Liverpool - Chelsea, 1-2. Londonezii au întors rezultatul și au câștigat din nou pe „Anfield Road”

Chelsea Londra s-a impus, astăzi, pe terenul celor de la FC Liverpool, scor 1-0, într-o partidă din cadrul rundei a 11-a a Premier League.

Chelsea Londra, echipă antrenată de Jose Mourinho și-a consolidat poziția de lider în campionatul Angliei după succesul obținut, astăzi, în derby-ul cu Liverpool, disputat de „Anfield Road”, scor 2-1. „Cormoranii” au deschis scorul prin Can, în minutul 9, dar londonezii au egalat la scurt timp, prin Cahill (14). Golul victoriei a fost reușit de Diego Costa, în minutul 67. Astfel, Liverpool nu a reușit să răzbune înfângerea suferită sezonul trecut, tot pe teren propriu, în fața formației lui Mourinho, scor 0-2. La acea vreme, „cormoranii” au ratat șansa de a câștiga titlul intern.

Chelsea se află pe prima poziție a clasamentului, cu 29 de puncte, și este urmată de cei de la Southampton, 22 de puncte și o partidă în minus. Liverpool se află pe poziția a 11-a, cu 14 puncte.