FOTBAL EUROPEAN. Florin Andone a reușit un lucru mai puțin văzut în fotbal. Românul a atras din nou atenția în Primera Division

Florin Andone a marcat un gol și un autogol în meciul pe care Cordoba, echipa sa, l-a disputat, miercuri, în deplasarea de la Deportivo La Coruna.

Cordoba a încheiat la egalitat (scor 1-1) întâlnirea din deplasare, cu Deportivo La Coruna, din cadrul etapei a 30-a a Primerei Division. Florin Andone a deschis scorul pentru oaspeți, în minutul 55, dar tot el a stabilit scorul final, în minutul 87, după ce și-a învins propriul portar.

După acest rezultat, Cordoba rămâne ultima în clasament, cu 19 puncte, la opt lungimi de undă de formația din La Coruna, prima aflată în afara zonei retrogradării.

Tot miercuri, FC Barcelona a trecut pe teren propriu de Almeria, scor 4-0, goluri reușite de Messi (33), Suarez (55 și 90+3) și Bartra (75).

Real Madrid s-a impus pe terenul celor de la Rayo Vallecano, scor 2-0, datorită golurilor lui Ronaldo (68) și Rodriguez (73). Catalanii se află pe primul loc al clasamentului, cu 74 de puncte, și sunt urmați de „galactici” cu 70 de puncte.