FOTBAL EUROPEAN. FC Barcelona - Espanyol Barcelona, 4-1. Echipa lui Costel Gâlcă n-a rezistat pe „Camp Nou”, oaspeții au încheiat meciul cu doi eliminați

Espanyol Barcelona a fost învinsă, miercuri, în deplasare, de FC Barcelona, scor 1-4, în prima manșă a „optimilor” Cupei Spaniei.

Espanyol Barcelona n-a mai reușit o nouă minune, în fața Barcelonei, după ce, în weekend-ul trecut, elevii lui Costel Gâlcă remizaseră pe teren propriu, în campionat, scor 0-0. Miercuri, pe „Camp Nou”, într-o confruntare ce a contat pentru prima manșă din „optimile” Cupei Spaniei, „extratereștrii” s-au impus cu scorul de 4-1 și sunt ca și calificați în faza următoare. Espanyol a început bine meciul și a deschis scorul prin Caicedo, minutul 9. Gazdele s-au năpustit spre poarta adversă și au egalat repede, după reușita lui Lionel Messi (13). Argentinianul a transformat impecabil o lovitură liberă, de la 22 de metri, în minutul 44, iar în partea secundă, Pique (49) și Neymar (88) și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor. Espanyol a evoluat în inferioritate numerică după eliminările lui Perez (72) și Diop (75). Meciul retur este programat la data de 13 ianuarie.