FOTBAL EUROPEAN. Derby de SENZAȚIE în Premier League. Liverpool i-a provocat prima ÎNFRÂNGERE lui Manchester City, după un meci cu 7 goluri

FC Liverpool s-a impus cu scorul de 4-3 în partida jucată, duminică, pe „Anfield Road”, împotriva formației Manchester City, lidera din Primera Division.

FC Liverpool a câștigat cu 4-3 derby-ul jucat, duminic, pe teren propriu, contra lui Manchester City, în etapa a 23-a din Premier League. Gazdele au deschis scorul prin Oxlade-Chamberlain (9), iar oaspeții au egalat până la pauză, datorită reușitei lui Leroy Sane (40). În a doua repriză, „cormoranii” și-au năucit adversarii și au punctat prin Roberto Firmino (59), Sadio Mane (61) și Mohamed Salh (68). Trupa lui Pep Guardiola a redus din diferență după golurile marcate de Bernardo Silva (84) și Ilkay Gundogan (90), cel care a stabilit scorul final. Astfel a bifat City primul eșec al sezonului în Premier League. „Cetățenii” sunt liderii competiției, cu 62 de puncte, și sunt urmați de Manchester United (47, un meci în minus). Liverpool este pe 3, cu 47 de puncte.