FOTBAL EUROPEAN. Arsenal A CÂȘTIGAT la scor derbyul londonez cu Chelsea, Liverpool a defilat în fața lui Hull

Arsenal Londra s-a impus în partida cu formația Chelsea Londra, scor 3-0, într-o confruntare din runda a 6-a a Premier League. „Tunarii” au tranșat meciul din prima repriză, atunci când au înscris toate golurile.

Arsenal Londra a câștigat cu scorul de 3-0 partida disputată, sâmbătă, în runda a 6-a a campionatului englez. Gazdele și-a asigurat cele trei puncte încă din prima parte, atunci când au punctat prin Alexis Sanchez (11), Theo Walcott (14) și Mesut Ozil (40). În repriza a doua meciul a avut un ritm alert, dar niciuna dintre echipe n-a reușit să mai modifice tabela. Într-o altă confruntare, disputată tot sâmbătă, Liverpool a câștigat pe „Anfield Road”, scor 5-1, în fața celor de la Hull. „Golurile” „cormoranilor” au fost reușite de Adam Lallana (17), James Milner (30 și 71 - ambele din penalty), Sadio Mane (36 și Philippe Coutinho (52). Pentru oaspeți a punctat David Meyler, în minutul 51.

Manchester City s-a impus în deplasarea de la Swansea, scor 3-1, goluri reușite de Fernando Llorente (13) / Sergio Aguero (9 și 65 - penalty), Raheem Sterling (77). „Cetățenii” au bifat cel de-al șaselea succes consecutiv, și sunt lideri, cu 18 puncte. City e urmată de Tottenham (14), Arsenal, Liverpool și Everton (câte 13 puncte).