Federer şi Cilic s-au calificat în semifinalele turneului US Open

Tenismanul elveţian Roger Federer, cap de serie nr. 3, s-a calificat în semifinalele turneului US Open, ultimul de Mare Şlem al anului, joi, la Flushing Meadows, după ce l-a învins pe francezul Gael Monfils (N. 20), la capătul unui meci de cinci seturi: 4-6, 3-6, 6-4, 7-5, 6-2.

Federer (33 ani), care vizează primul său titlu de Grand Slam din ultimii doi ani şi al 18-lea din carieră, îl va înfrunta în penultimul act pe croatul Marin Cilic (N.14), care l-a eliminat pe cehul Tomas Berdych (N.6), în doar trei seturi, cu 6-2, 6-4, 7-6 (7/4).

Elveţianul, fost lider mondial, a pierdut primele două seturi în faţa lui Monfils, dar apoi a jucat mai agresiv, cu urcări la fileu, şi a reuşit să îşi adjudece un set. Monfils a beneficiat de două mingi de meci la scorul de 5-4, 40-15 în setul patru, dar nu a reuşit să profite de ele şi a pierdut şi acest set, cedând apoi şi în decisiv, după 3 ore şi 30 de minute de joc.

Federer l-a învins pe Cilic în cinci meciuri anterioare. Croatul, antrenat de ilustrul său compatriot Goran Ivanisevic, are anul acesta unul dintre cele mai bune sezoane ale carierei, după patru luni de suspendare pentru dopaj în 2013.

În meciul cu Berdych, Cilic (25 ani) s-a arăta redutabil la serviciu, cu 19 aşi, numărul 16 mondial fiind primul croat care joacă o semifinală la US Open, după Ivanisevic, în 1996. Cilic a mai disputat o semifinală de Mare Şlem, în 2010, la Australian Open.

Anul acesta, Cilic are două titluri ATP (Zagreb, Delray Beach) şi un bilanţ de 44 de victorii şi 16 înfrângeri.

În proba feminină de dublu, fostul lider mondial Martin Hingis (Elveţia), care face pereche cu italianca Flavia Pennetta, s-a calificat, la 33 de ani, în finală, după 6-2, 6-4 cu cuplul Sania Mirza (India)/Cara Black (Zimbabwe), cap de serie nr. 3.

Adversarele din ultimul act vor fi rusoaicele Ekaterina Makarova şi Elena Vesnina, care în sferturi le eliminaseră pe americancele Venus şi Serena Williams.