Fed Cup. România - Marea Britanie, 2-1. Halep și-a luat revanșa în fața lui Konta

România a reintrat în avantaj, în duelul de Fed Cup, cu Marea Britanie, contând pentru menţinerea în Grupa Mondială II din Fed Cup.

Simona Halep (5 WTA) a învins-o, astăzi, pe Johanna Konta, în minimum de seturi, scor 6-1, 6-3, după 71 de minute de joc, și a dus România din nou în avantaj, în confruntarea de la Mamaia. Astfel, românca și-a luat revanța în fața britanicei, după eliminarea suferită la Miami, în „sferturi”, când Konta s-a impus cu scorul de 3-6, 7-6 (7), 6-2.

Acum, urmează partida Irina Begu - Heather Watson şi meciul de dublu (Cîrstea/Nculescu - Rae/Robson).