FABULOS. Patru sportivi paralimpici au alergat mai repede decât campionul de la Rio, pe distanța de 1.500 de metri

Patru sportivi paralimpici au reușit o performanță uimitoare. Au reușit pe distanța de 1.500 de metri un timp mai bun decât campionul olimpic de la Rio de Janeiro.

Matthew Centrowitz a devenit campion olimpic, în această vară, la Rio de Janeiro, după ce s-a impus pe distanța de 1.500 de metri. Americanul a câștigat medalia de aur, după ce a încheiat cursa cu timpul de 3:50.00. Pefrormanța lui Matthew a fost doborâtă, luni, la Jocurile Paralimpice, de patru sportivi nevăzători. Cursa de 1.500 de metri a fost câștigată de algerianul Abdellatif Baka, cu timpul de 3:48.29, argintul a ajuns la etiopianul Tamiru Demisse (3:48.59), iar bronzul i-a revenit kenyanului Henry Kirwa (3:49.59). Chiar și ocupantul locului 4, fratele câștigătorului, a avut un timp mai bun decât americanul Centrowitz. „N-a fost simplu să câștig aurul. Am muncit unul sau doi ani non-stop. Mi-a fost foarte, foarte greu”, a spus Baka, la final.