EURO 2016 / Austria - Ungaria, 0-2. Maghiarii revin cu victorie la un turneu final după 44 de ani

Cotată din start cu a doua șansă, Ungaria a învins, astăzi, la Bordeaux, naționala similară a Austriei, scor 2-0, meci contând pentru Grupa F.

După o pauză de 44 de ani de la ultima participare la un European, maghiarii au bifat, astăzi, un succesc categoric. Cea care a început în forță meciul a fost Austria, cu o bară a lui David Alaba chiar în primul minut de joc. Până la pauză, austriecii au trecut de mai multe ori pe lângă gol, în timp ce Ungaria s-a remarcat doar pe finalul primelor 45 de minute, când Dzsudzsak a trimis puţin pe lângă bara naționalei adverse.

În partea a doua a întâlnirii de pe „Stade de Bordeaux”, ungurii au deschis scorul în minutul 62, de Szalai, din pasa venită de la Kleingheiler. Austria s-a îndepărtat de șansele unei posibile victorii, după ce patru minute mai târziu Dragovici a fost eliminat pentru cumulul de cartonașe galbene. Maghiarii au stabilit scorul final în minutul 87, de Stieber, autorul unui lob senzațional.

Altfel, poarta Ungariei a fost apărată de renumitul Gabor Kiraly, care astăzi a devenit cel mai bătrân jucător din istoria Campionatelor Europene (40 de ani şi 74 de zile).