ECHIPA NAȚIONALĂ de RUGBY a ROMÂNIEI a câștigat și a doua etapă a Rugby Europe Men’s 7s

Echipa naţională de rugby în VII a României a câştigat şi cea de-a doua etapă a circuitului Rugby Europe Men’s 7s, care s-a disputat la Siauliai (Lituania).

Echipa naţională de rugby în VII a României a câştigat şi cea de-a doua etapă a circuitului Rugby Europe Men’s 7s, care s-a disputat la Siauliai (Lituania), după succesul de la Zagreb, şi a revenit, după o pauză de trei ani, în elita continentală a rugby-ului în VII, Grand Prix Series, informează site-ul Federaţiei Române de Rugby.    În Lituania, „stejarii” au debutat cu o victorie clară în faţa Letoniei, 38-0, a urmat un eşec neaşteptat în faţa Luxemburgului, 22-24, încheind grupa pe locul secund, după un succes în faţa Ucrainei, 33-0. În sferturile de finală, echipa României a învins Israelul cu 17-10, în semifinale a înfruntat din nou Letonia, câştigând şi de această dată, cu 40-0, pentru ca în finală să se impună cu 35-5 în faţa Belgiei, scrie Cugetliber.   În clasament, România a ocupat primul loc, cu 20 puncte, urmată de Belgia (18 p), Letonia (16 p), Danemarca (14 p), Lituania (12 p), Luxemburg (10 p), Israel (8 p), Croaţia (6 p), Ungaria (4 p), Ucraina (3 p), Bulgaria (2 p), Cipru (1 p).