Dinamo a fost învinsă la Botoșani și a ajuns la 3 meciuri fără VICTORIE. Oficialii echipei din Ștefan cel Mare au luat foc: „Vorbim de mizerie, de golănii”

Dinamo a fost învinsă, sâmbătă, la Botoșani, scor 1-2, în etapa a 11-a a Ligii I. La, final, oficialii „câinilor” au atacat vehement arbitrajul lui Lucian Rusandu.

Dinamo a fost învinsă în deplasarea de la Botoșani, scor 1-2, în runda a 11-a a campionatului intern. Moldovenii au făcut o primă repriză excelentă și au intrat în avanataj la pauză, după autogolul lui Jose Romera (22). În partea secundă, dinamoviștii au restabilit egalitatea, gol marcat de Dorin Rotariu, iar reușita decisivă i-a aparținut lui Gabriel Vașvari (72 - penalty). Însă, lovitura de la 11 metri primită de gazde a fost inexistentă, și mai mult, la faza respectivă, Antun Palici a fost eliminat de arbitrul Lucian Rusandu, care a văzut un fault comis în careu de dinamovist.

La final, patronul Ionuț Negoiță a luat foc. „E bătaie de joc ce se întâmplă. Sunt extrem de dezamăgit. Vi s-a părut că acolo a fost penalty? Se aștepta de mult acest penalty. Când trebuia să câștigăm a trebuit să intervină arbitrul să-și arate valoarea. Și autogolul nostru a venit după ce Palici a fost faultat. În loc să ne dea lovitură liberă a lăsat meciul să curgă. S-a văzut de la distanță că a venit croit. Nu putem vorbi de greșeli umane. Vorbim de mizerie, de golănii. Îți ia tot cheful să mai investești în fotbal când vezi asta. Ne batem joc de acest fenomen. Noi ne-am văzut mereu de treaba noastră, dar cred că ne iau de fraieri. Vom face un protest serios. Dacă se mai întâmplă asta ne retragem din campionat! Eu nu prea cred că sunt coincidențe lucrurile care ni se întâmplă", a spus Negoiță la Dolce Sport.