Dinamo a CÂȘTIGAT primul trofeu, după o pauză de 5 ani. Ceremonia de decernare a trofeului a fost stricată de un moment JENANT, nemaivăzut pe stadioanele cu pretenții

Dinamo a câștigat cu scorul de 2-0 finala Cupei Ligii, disputată, sâmbătă, pe „Arena Națională”, și a cucerit primul trofeu după o pauză de cinci ani.

Dinamo a câștigat, sâmbătă, Cupa Ligii, după victoria obținută cu scorul de 2-0, în fața celor de la ACS Poli Timișoara. „Cânii” au marcat repede, prin Adam Nemec, în minutele 6 și 26, și au rezistat fără probleme în fața unui adversar resemnat. Echipa lui Cosmin Contra a cucerit astfel primul trofeu după o pauză de cinci ani. Ultima dată, echipa din Ștefan cel Mare câștigase Cupa României, în 2012. Un moment incredibil s-a petrecut la festivitatea de premiere. Un suporter dinamovist, poreclit „Mutu”, s-a strecurat printre organizatori, a înhățat trofeul și l-a înmânat favoriților. Evenimentul decernării ar fi trebuit să fie coordonat de Robert Pongracz, vicepreședinte LPF.