DEZAMĂGIRE la Jocurile Europene de la Baku. Gimnastele s-au clasat pe locul al 7-lea

Echipa feminină de gimnastică a României s-a clasat, astăzi, pe locul al 7-lea, după calificările din cadrul Jocurilor Europene de la Baku, medalia de aur revenind Rusiei.

Echipa națională feminină de gimastică, formată din Silvia Zarzu, Andreea Iridon şi Laura Jurcă, a strâns un punctaj total de 108,499 și s-a poziționat pe locul 7, în urma calificărilor de duminică şi luni, care au contat în clasamentul pe echipe, dar şi pentru calificările în finalele la individual-compus şi pe aparate.

Rusia a câștigat „aurul”, cu 116,897 de puncte, Germania și-a adjudecat „argintul” (110,397 de puncte), iar Olanda a luat „bronzul” (110,099 de puncte).

Echipa masculină de gimnastică s-a clasat, tot azi, pe locul al 9-lea, în competiţia pe echipe. Podiumul a arătat astfel: Rusiei (178.963), Ucraina (177,429) şi de Azerbaidjan (174,195).