CUPA ROMÂNIEI. FCSB, galop de sănătate spre sferturile de finală. „Roș-albaștrii” au trecut Poli Timișoara, un fotbalist al bănățenilor a fost PENIBIL

FCSB s-a calificat, joi, în „sferturile” Cupei României, datorită victoriei obținute la scor de neprezentare, pe terenul fromației ACS Poli Timișoara.

FCSB s-a impus, joi, în deplasare, în confruntarea cu ACS Poli Timișoara (scor 3-0), din „optimile” Cupei României. Oaspeții au deschis scorul prin Harem Gnohere, cel care a transformat o lovitură de la 11 metri (34) și și-au dublat avantajul după reușite lui Cătălin Golofca (56). La faza premergătoare golului, croatul Josip Soljici, a trimis cu capul spre propriul portar, servindu-l ideal pe jucătorul de la FCSB. De asemenea, Solijici îl faultase în careu pe Golofca, în startul partidei, dar arbitrul nu acordase penalty. Cel de-al treilea gol al meciului a fost marcat de Daniel Benzar (90+2).

„Trebuie reziliat imediat contractul lui Soljici, dar nu depinde numai de mine. Trebuie să mă sfătuiesc cu președintele și consilul director”, a spus Radu Birlică, vicepreședinte ACS Poli.