CUPA ROMÂNIEI. FC Voluntari a dat marea LOVITURĂ în finala cu Astra Giurgiu. Echipa lui Claudiu Niculescu s-a impus după loviturile de departajare

CUPA ROMÂNIEI. FC Voluntari  a dat marea LOVITURĂ în finala cu Astra Giurgiu. Echipa lui Claudiu Niculescu s-a impus după loviturile de departajare

FC Voluntari a câștigat, sâmbătă, Cupa României, după ce s-a impus în finala cu Astra Giurgiu, disputată la Ploiești, scor 1-1 și 5-3, după executarea loviturilor de departajare.

FC Voluntari a intrat în istoria fotbalului românesc, după ce, sâmbătă, a cucerit trofeul acordat câștigătoarei Cupei României. Gruparea pregătită de Claudiu Niculescu a câștigat finala disputată împotriva Astrei Giurgiu, scor 1-1 și 5-3, la loviturile de departajare. La Ploiești, „alb-negrii” au deschis scorul prin Alexandru Ioniță II (35), iar gruparea din Voluntari a dus meciul în prelungiri, după ce a Laurențiu Marinescu a înscris de la punctul cu var, în minutul 83. În timpul suplimentar, niciuna dintre echipa nu a mai punctat, așa că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. Pentru Voluntari au marcat Adrian Bălan, Laurențiu Marinescu, Mihai Voduț, Petre Ivanovici și Cosmin Achim, pentru Astra au punctat Fabricio, Cristian Săpunaru și Seto Takayuki, în timp ce Alexandru Stan a ratat. Voluntari nu va putea evolua în cupele europene, pentru că nu și-a depus dosar de licențiere. Altfel, pentru Marius Șumudică, acesta a fost ultimul meci pe banca Astrei.