CUPA ROMÂNIEI. FC Voluntari a dat marea LOVITURĂ în finala cu Astra Giurgiu. Echipa lui Claudiu Niculescu s-a impus după loviturile de departajare

17-05/niculescu_1-465x390
Autor: | | 1 Comentarii | 798 Vizualizari

FC Voluntari a câștigat, sâmbătă, Cupa României, după ce s-a impus în finala cu Astra Giurgiu, disputată la Ploiești, scor 1-1 și 5-3, după executarea loviturilor de departajare.

FC Voluntari a intrat în istoria fotbalului românesc, după ce, sâmbătă, a cucerit trofeul acordat câștigătoarei Cupei României. Gruparea pregătită de Claudiu Niculescu a câștigat finala disputată împotriva Astrei Giurgiu, scor 1-1 și 5-3, la loviturile de departajare. La Ploiești, „alb-negrii” au deschis scorul prin Alexandru Ioniță II (35), iar gruparea din Voluntari a dus meciul în prelungiri, după ce a Laurențiu Marinescu a înscris de la punctul cu var, în minutul 83. În timpul suplimentar, niciuna dintre echipe nu a mai punctat, așa că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. Pentru Voluntari au marcat Adrian Bălan, Laurențiu Marinescu, Mihai Voduț, Petre Ivanovici și Cosmin Achim, pentru Astra au punctat Fabricio, Cristian Săpunaru și Seto Takayuki, în timp ce Alexandru Stan a ratat. Voluntari nu va putea evolua în cupele europene, pentru că nu și-a depus dosar de licențiere. Altfel, pentru Marius Șumudică, acesta a fost ultimul meci pe banca Astrei.

„E un vis devenit realitate. Am scos echipa din subsolul clasamentului, am scăpat de griji, apoi a venit și această mare performanță. Am scos favoritele în semifinală și în finală. Le-am explicat toată săptămâna jucătorilor, le-am zis să aibă încredere. La pauză erau cu capetele plecate, miza i-a copleșit. Dar și-au revenit, am pus presiune încă din minutul 46. E mult mai greu pe bancă, emoțiile sunt mult mai mari, dar parcă și satisfacțiile sunt mai mari”, a spus Claudiu Niculescu la Dolce Sport.

„Am pierdut finala, ne pare rău că ne despărțim în aceste condiții. Ne-am retras inexplicabil în repriza secundă. Am avut ocazii să închidem meciul, dar până la urmă am ajuns la loterie. A ratat un singur jucător al nostru, asta e. S-a dovedit încă o dată că suntem o echipă fără identitate, fără suporteri, ne-au susținut 70 de oameni. Nu poți să câștigi tot timpul. Am reușit performanțe remarcabile, s-a terminat un ciclu însă. Nu mai e nicio șansă să rămân. Sunt prea supărat să spun acum unde plec, rămâne de văzut. Trebuia să mă impun mai mult în fața altora, nu mai are rost să spun nimic. Eu plec în vacanță, nu știu ce se va mai întâmpla la Astra”, a afirmat Marius Șumudică la Digi Sport.

Alte articole din categoria: Fotbal intern