Cum a reușit Simona Halep să rămână a patra jucătoare a lumii, chiar și după EȘECUL de la Australian Open

În ciuda eliminării premature de la Australian Open, Simona Halep și-a salvat poziția a patra în ierarhia WTA. Constănțeanca a stat la mâna rezultatelor pentru a-și salva locul în clasamentul mondial.

Simona Halep a avut norocul de a nu-și pierde poziția în clasamnetul WTA, chiar dacă turneul de Mare Șlem de la Melbourne nu s-a încheiat încă. Cum a fost posibil? Tenismena noastră putea fi detronată doar de sportiva britanică Johanna Konta (locul 9 WTA). Însă, jucătoarea din Regatul Unit a pierdut această șansă, după ce a fost eliminată, astăzi, în „sferturile” de la Australian Open, de Serena Williams (2 WTA), scor 2-6, 3-6. Konta ar fi ocupat poziția Simonei doar în cazul în care ar fi cucerit titlul la Antipozi. Dacă o învingea pe Williams, ar fi devenit automat principala favorită a întrecerii. În schimb, Serena Williams este acum la două victorii distanță de a recâștiga prima treaptă a podiumului mondial. Angelique Kerber, actualul lider WTA, fusese eliminată în „optimi”

Nu doar Konta i-a dat emoții Simonei, ci și iberica Garbine Muguruza (7 WTA). Fiind a doua urmăritoare a lui Halep în această cursă, tenismena spaniolă a fost, însă, eliminată de la Melbourne, în urma înfrângerii pe care a suferit-o, în „sferturi”, în fața americancei Coco Vandeweghe, cu 4-6, 0-6. Muguruza ar fi devansat-o pe româncă dacă se califica în finala de la Australian Open.

Dacă Serena Williams va triumfa la Melbourne va acumula 7.780 de puncte, ceea ce i-ar pemrite să o întreacă pe Kerber (7.115 puncte). Podiumul va fi încheiat de Karolina Pliskova (Cehia, 5.270 de puncte). Așadar, Simona Halep rămâne pe locul pe locul 4 și după eșecul surprinzător de la Antipozi, și va avea 5.073 de puncte, în noul clasament WTA.