Cosmin Contra vede și un lucru bun după EȘECUL cu Olanda. „S-a schimbat asta”

Cosmin Contra, antrenorul echipei naționale a României, a remarcat că atitudinea „tricolorilor” s-a schimbat în bine în mandatul său.

Cosmin Contra a declarat, la finalul partidei pierdute de România în fața Olandei (scor 0-3), că adversari au dat dovadă de eficiență maximă și au fructificat fiecare ocazie avută. Selecționerul este de părere că jucătorii primei reprezentative și-au schimbat atitudinea la ultimele partide și sunt mult mai bătăioși.

„Am făcut o primă repriză bună, în care ocaziile lor au apărut pe greșelile noastre. Am încercat să jucăm de la egal la egal și am reușit. Am avut ocazii, am avut șuturi. În repriza a doua, Olanda a ajuns foarte ușor în posibilitatea de a centra. A avut trei ocazii și a dat trei goluri. Olandezii au fost foarte eficienți în repriza a doua și așa s-a făcut diferența.  Am primit primul gol foarte repede după pauză, iar planul s-a dat peste cap.  A venit și golul doi pentru că i-am lăsat să centreze în fața porții. Jocul s-a schimbat după aceea. Am schimbat și am riscat, dar a venit golul trei, care a pus capac. Pentru asta sunt meciurile amicale. Voiam să văd cât mai mulți jucători și sa-mi fac o părere. Vreau să văd pe cine mă pot baza la în Liga Națiunilor. Eu am zis că Olanda, deși nu a avut rezultate bune în ultimii ani, rămâne o echipă redutabilă, cu jucători de calitate, ca Depay, Babel, Strootman sau Blind, care joacă la echipe mari și care pot face oricând diferența. Jucătorii sunt supărați pentru voiau să câștige. Atitudinea lor s-a schimbat. Au vrut să facă lucruri  bune și să bucure suporterii.  Îmi pare rău că nu s-a putut. România e mai bine acum, chiar dacă am pierdut. Diferența nu a fost așa mare”, a declarat Contra la Pro X.