Contra, primul eșec în Primera Division

Getafe, formația pregătită de antrenorul român, a pierdut meciul de la Bilbao cu Athletic.

Al cel de-al doilea meci ca antrenor la Getafe, Cosmin Contra a suferit primul eșec în Primera Division. Formația lui „Guriță” a fost învinsă, scor 1-0, pe terenul celor de la Athletic Bilbao, într-un meci contând pentru etapa a 29-a din prima ligă spaniolă. Unicul gol al meciului a fost marcat de Susaeta, în minutul 39. Atacantul român Ciprian Marica a avut o bună ocazie de a egala cu trei minute înainte de final, dar șutul său a fost parat de portarul advers. În urma acestui eșec, Getafe ocupă poziția a 17-a în clasament, cu 28 de puncte, la doar unul distanță de Valladolid, care se află pe locul 18, primul retrogradabil. Valladolid a remizat, 1-1, pe teren propriu cu Rayo Vallecano, într-un meci în care fundașul Răzvan Raț a fost integralist la echipa oaspete.