Coloșii din Noua Zeelandă au spulberat Franța în „sferturi”

Neo-zeelandezii își domină adversarii încă din momentul ceremonialului „Haka” FOTO: AGERPRES
Autor: | | 0 Comentarii | 418 Vizualizari

Dubla campioană mondială s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial după un succes istoric, obținut împotriva „cocoșilor galici” (62-13)

Meci epocal în „ sferturile ” Campionatului Mondial de Rugby. Sâmbătă seara, „Millennium” Stadium din Cardiff a fost gazda înfruntării dintre Noua Zeelandă, deținătoarea titlului suprem, și Franța.

Au reușit nouă eseuri

„All Blacks” porneau cu prima șansă de calificare, dar nimeni nu se aștepta la asemenea desfășurare impresionată de forțe. Rugbyștii din Noua Zeelandă i-au spulberat pe francezi, scor 62-13, au culcat balonul de nouă ori în terenul adversarilor, iar diferența putea fi chiar mai mare. A fost cel mai mare scor înregistrat vreodată în fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale, iar „cocoșii” au punctat la un capitol negativ.

Este pentru prima dată, începând din 1991, când națio nala din Hexagon nu se califică în semifinale.

Savea a egalat un record

De asemenea, neo-zeelandezul Julian Savea a egalat recordul de eseuri (15 ) pe care-l mai dețin Bryan Habana (Africa de Sud) și Jonah Lomu (Noua Zeelandă).

Argentina a eliminat Irlanda

În semifinale, dubla campioană mondială va înfrunta Africa de Sud, națională care a trecut în „sferturi” de Țara Galilor, scor 23-19.

Ieri, a fost rândul unei alte naționale din Europa să părăsească turneul final. Irlanda, câștigătoarea Turneului celor 6 Națiuni, a pierdut disputa cu Argentina, scor 20-43 și a ratat calificarea în semifinale. În această fază, „pumele” vor juca împotriva învingătoarei din meciul Australia - Scoția (disputat după încheiera ediției).