CIOCNIREA TITANILOR. Barcelona, DESFIINȚATĂ de Real, chiar pe „Camp Nou”. Cristiano Ronaldo a marcat și a fost ELIMINAT

Real Madrid s-a impus cu scorul de 3-1 pe terenul rivalilor de la FC Barcelona, într-o partidă disputată, duminică, în prima manșă a Supercupei Spaniei.

Real Madrid a pus-o la respect, duminică, pe Barcelona, chiar pe „Camp Nou”, în prima manșă a Supercupei Spaniei. „Galacticii” au înnvins confortabil, cu 3-1, și au luat o importantă opțiune pentru câștigarea primului trofeu al sezonului. După o primă repriză încheiată fără urmări pe tabela de marcaj, „galacticii” au deschis scorul după ce Gerard Pique a marcat în propria poartă, în minutul 50. Apoi, catalanii au egalat prin Lionel Messi, cel care a trasnformat o lovitură de la 11 metri. Cristiano Ronaldo a intrat pe teren în minutul 56, în locul lui Karim Benzema și a finalizat în minutul 80 un contraatac fulgerător al Realului. După ce a marcat, portughezul a primit cartonaș galben pentru că și-a scos tricoul. Două minute mai târziu, el a văzut al doilea avertisment, după ce a căzut într-un duel cu Umtiti, iar „centralul” Ricardo Bengoetxea a considerat că a fost vorba de simulare. În inferioritate numerică, Real a mai lovit o dată, prin Marco Asensio, cel care a stabilit scorul final. Returul se va disputa pe „Santiagoo Bernabeu”, la data de 17 august.