Chile s-a calificat în finala Copei America și își află adversara în această noapte

Naționala statului Chile a câștigat meciul diputat în semifinalele Copei America, împotriva Perului, scor 2-1 și va evolua cu trofeul pe masă.

Chile, țara gazdă a acestei ediții a Copei America, s-a calificat în ultimul act al competiției, după succesul obținut luni seară, împotriva Perului, scor 2-1. Oaspeții au rămas în inferioritate numerică în minutul 20, pentru că Zambrano a văzut cartonașul roșu, iar chilienii au deschis scorul în minutul 42, prin Vargas. Peruanii au egalat în partea secundă, după autogolul înscris de Medel (60), Vargas a reușit „dubla”, patru minute mai târziu și a închis tabela.

În această noapte, de la ora 2.30, se va disputa cea de-a doua semifinală a competiției, între Argentina și Paraguay.