Cele mai mari „tâlhării”. „Mâna lui Dumnezeu” și „Bovina nedumerită”, care făcea trafic cu heroina

Jucătorii lui Bayern, disperați de arbitrajul lui Viktor Kassai
Autor: | | 1 Comentarii | 1775 Vizualizari

Greșelile uriașe de arbitraj au șifonat zdravăn, de multe ori, imaginea celui mai popular sport. La turnee finale sau în Liga Campionilor, „oamenii în negru” au luat decizii inexplicabile, care au ridicat mari semne de întrebare

Fotbalul european a fost marcat puternic, în ultimele 24 de ore, de scandalul izbucnit după meciul Real - Bayern.

Disputată, marți seara, pe „Santiago Bernabeu”, partida s-a încheiat cu victoria ibericilor (scor 4-2, după prelungiri) și a avut toate ingredientele necesare pentru a ține cu sufletul la gură sute de milioane de privitori. Însă, spectacolul a fost umbrit de prestația brigăzii maghiare conduse de Viktor Kassai. „Fluierașul” a dat naștere unor discuții aprinse, pentru că a pus umărul, alături de tușieri și arbitrii adiționali, la calificarea „galacticilor” în semfinale.

Seară de coșmar pentru Kassai

Esențial a fost momentul eliminării lui Arturo Vidal, care a primit ușor al doilea cartonaș galben (84), dar și cel al golului de 2-2, marcat de Ronaldo, în minutul 105, dintr-un ofsaid evident. Kassai nu arbitrează de ieri, de azi, și întrebarea este dacă a prins o zi foarte proastă sau a fost vorba despre alte motive care au dat naștere unei prestații scandaloase. „Un asemenea furt nu ar trebuie să fie posibil”, a spus Arturo Vidal. Meciul va intra, astfel, în galeria celor decise de mari greșeli de arbitraj.

„Mâna lui Dumnezeu” și geniul lui Diego Maradona

Întâlnirea dintre Argentina și Anglia, de la Mondialul găzduit de Mexic, în 1986, a fost epocală din toate punctele de vedere. Meciul a contat pentru faza sferturilor de finală și s-a încheiat cu victoria sud-americanilor, care aveau să și câștige trofeul. Două momente au fost rămas veșnic în istorie.

Golurile care au marcat o epocă

În minutul 51, Diego Armando Maradona a trimis mingea în poartă, folosindu-și mâna stângă. Hențul a fost vizibil din spațiu, dar „centralul” tunisian Ali Bin Nasser a validat reușita. „A fost mâna lui Dumnezeu”, a spus superstarul argentinian, care patru minute mai târziu a marcat unul dintre cele mai frumoase goluri din istorie, după ce a înșirat jumătate din adversari. Englezii au redus din diferență prin Gary Lineker, dar n-au mai putut schimba soarta meciului. „Ne-a învins un geniu”, s-au consolat ziariștii englezi.”

Penalty-ul care a decis o campioană mondială

Argentina și Germania s-au aflat față în față în ultimul act al Campionatului Mondial din Italia - 1990. Meciul s-a rezumat la o luptă oarbă între două echipe care se cunoșteau foarte bine și a fost decis de un penalty. În minutul 84, arbitrul mexican Edgardo Codesal a arătat ușor punctul cu var, după o intervenție la minge, a lui Nestor Sensini, asupra lui Rudi Voller. Andreas Breheme a transformat și nemții au devenit campioni mondiali.

„Bovina nedumerită” și heroina

Mondialul din 2002, găzduit de Coreea de Sud și Japonia, a consemnat greșeli incredibile de arbitraj, care au stârnit scandaluri uriașe. Meciul-vedetă a fost cel dintre Coreea de Sud și Italia, din „optimi” (2-1). Gazdele au fost împinse de la spate de ecuadorianul Byorn Moreno, cel care a fost poreclit de presa din „Cizmă”, „bovina nedumerită”. În 2010, arbitrul sudamerican a fost prins, la New York, pe aeroportul „JFK”, cu șase kilograme de heroină.

Loading...
Pagina 1 din 2

Alte articole din categoria: Sport

infoactual.ro

FACEBOOK
Tema zilei
16:01 UPDATE. Trupul Stelei Popescu, depus la Teatrul „Constantin Tănase”. Sute de oameni, APLAUZE și FLORI pentru MAREA ACTRIȚĂ 14:43 Stela Popescu. CE PENSIE JENANTĂ AVEA marea actriță… Vom ști vreodată să ne respectăm valorile? 14:38 A presimțit Stela Popescu că va muri? „Am avut trei vise...” 14:16 Stela Popescu. Momentele de aur care au făcut-o cea mai iubită actriță de revistă din România 14:10 Ion Iliescu, foarte afectat de moartea marii actriţe Stela Popescu 13:55 Oana Pellea, MESAJ la moartea Stelei Popescu:„Putea fi salvată (...) Doamne, cât de nepăsători, indiferenți și grăbiți trecem...” 13:30 Cum își iau RĂMAS bun de la STELA Popescu colegii de la ”CONSTANTIN TĂNASE” 13:26 De ce a murit Stela Popescu, cea mai iubită actriță a românilor 13:26 Ultima înregistrare cu Stela Popescu, în urmă cu două săptămâni, alături de Dan Negru: ,,Am vorbit despre Ierusalim” 13:25 Stela Popescu. DEZVĂLUIRE DIN TRECUTUL NEȘTIUT al artistei. Foto în articol 13:25 Stela Popescu. MAREA DORINȚĂ neîmplinită a actriței... 13:23 Stela Popescu. TERIBILA ÎNTÂMPLARE care i-a marcat toată viaţa. DEZVĂLUIRI EXCLUSIVE! 13:22 Stela Popescu, în ULTIMUL spectacol în care a jucat. Plină de viață, pe scenă, cu TREI zile înainte de dispariția tragică 13:07 Tamara Buciuceanu, ÎN LACRIMI după moartea Stelei Popescu: „Cel mai trist moment din viața mea” 12:50 Stela Popescu. Loredana Groza, MĂRTURISIRE la moartea marii actrițe 12:33 Stela Popescu. Actrița trăia în centrul Bucureștiului, ÎNTR-O VILĂ DE LUX 12:33 Stela Popescu A MURIT! Ce s-a descoperit pe masa artistei și ce urma să facă înainte de a înceta din viață 12:03 CONTROVERSE după trecerea în neființă a Stelei Popescu. Putea fi evitată MOARTEA acesteia? Un cunoscut medic vorbește STAREA ACTRIȚEI la ultima ieșire 11:15 Stela Popescu a murit! Alexandru Arșinel este devastat: „Vai de mine” 10:45 După 61 de ani petrecuţi pe scenă, Steaua teatrului de revistă românesc s-a stins fulgerător