CE 2016. Meci DRAMATIC între Elveția și Polonia, pentru un loc în „sferturi”. Shaqiri a marcat cel mai frumos gol al competiței, calificarea s-a decis la loviturile de departajare

Polonia s-a calificat, astăzi, în sferturile de finală ale Campionatului European, după un meci-maraton, cu Elveția. „Leșii” s-au impus la penalty-uri, scor 5-4, după ce la finalul celor 120 de minute scorul a fost egal.

Polonia este prima echipă care a obținut calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European. Sâmbătă, „roș-albii” s-au impus cu 1-1 și 5-4 după penalty-uri, în partida cu Elveția. Pentru polonezi a marcat Jakub Blaszczykowski, în minutul 39, iar „ceasornicarii” au dus meciul în prelungiri după reușita fabuloasă a lui Xherdan Shaqiri (82). Elvețianul a înscris din „foarfecă”, de la 16 metri, cel mai frumos gol al competiției. În timpul suplimentar nu s-a mai marcat, iar la loviturile de departajare, pentru elvețieni au înscris Lichsteiner, Shaqiri, Schar și Rodriguez, iar Xhaka a ratat. Polonezii nu au greșit și au puncta prin Lewandowski, Milik, Glik, Blaszczykowski și Krychowiak.