CE 2016. Germania - Franța, 0-2. „Dubla” lui Griezmann duce Marseilleza în finala de la Paris

Antoine Griezmann (stânga), eroul Franței, la Marsilia FOTO: facebook/uefaeuro
Autor: | | 16 Comentarii | 1622 Vizualizari

La Marsilia, reprezentativa Franței a trecut en-fanfare de Germania, campioana mondială în exercițiu, cu scorul de 2-0, grație eroului Antoine Griezmann. Astfel, „cocoșii” vor juca finala EURO 2016 împotriva Portugaliei, pe „Stade de France”, duminică, de la ora 22.00.

„Velodrome”-ul din Marsilia a găzduit una dintre cele mai frumoase partide din această ediție a Europeanului. Duelul a început cu Franța în atac, iar prima mare ocazie de gol a „cocoșilor” a venit în minutul 7. Griezmann s-a strecurat printre fundașii germani, dar șutul său a fost respins cu greu de Neuer. Nemții s-au trezit imediat și au egalat situația la ocazii. Euro-debutantul Emre Can l-a încercat pe portarul Lloris, dar fără noroc. Campioana mondială en-titre a trecut la timonă în semifinala din Marsilia. Chiar dacă aveau o posesie zdrobitoare, germanii s-au văzut conduși în prelungirile prime părți. Schweinsteiger a făcut un henț stupid în propriul și Griezmann a dus Franța în avantaj, din penalty (45+2).

După pauză, „cocoșii” au călcat în careul Germaniei. „Mannschaft” prezentând deja mari probleme la nivelul ofensivei. De acest lucru a profitat din nou Antoine Griezmann care a punctat al doilea gol al „cocoșilor” în fața campioanei mondiale en-titre. „Dubla” lui Griezmann i-a adus jucătorului statutul de golgheter la Euro 2016, cu șase goluri marcate. Până la final, nemții au ratat câteva ocazii mari de a înscrie, dar Hugo Lloris a închis excelent poarta francezilor.

Așadar, Franța va întâlni Portugalia în finala Campionatului European, duminică (10 iulie), la Saint-Denis, de la ora 22.00 (în direct la Pro TV și Dolce Sport 1).

.....................................................................................................................

Final de meci la Marsilia.

min. 90+2 - Hugo Lloris nu-i permite Germaniei să reducă din diferență.

min. 90+1 - Iese eroul Griezmann, intră Cabaye.

*Germania a devenit mai periculoasă în joc.

min. 82 - Lovitura de cap a lui Howedes trece puțin peste bara transversală a francezilor.