CE 2016. Derby britanic între Țara Galilor și Irlanda de Nord, în „optimile” turneului final. Echipa lui Gareth Bale merge mai departe

Irlanda de Nord (alb-verde) s-a bătut singură, printr-un autogol. foto:facebook/uefaeuro
Autor: | | 0 Comentarii | 285 Vizualizari

Țaraa Galilor a câștigat meciul disputat, sâmbătă, pe „Parc des Princes”, contra Irlandei de Nord, scor 1-0, și va evolua în premieră în „sferturile” unui Campionat European.

Țara Galilor s-a calificat, sâmbătă, în „sferturile” CampionatuluI European, datorită victorie obținute pe „Parc des Princes” din Paris, în fața Irlandei de Nord, scor 1-0. A fost una dintre cele mai anoste partide ale turneului final din Franța, miza punându-și amprenta asupra jucătorilor. „Roș-albii” s-au impus spre final, datorită unui autogol al lui McAuley, în minutul 75. Astfel, pentru prima dată în istorie, galezii vor avea ocazia să joace pentru calificarea în semifinalele unui Campionat European.

Alte articole din categoria: Fotbal extern