Catalanii, regii fotbalului mondial

Luis Suarez (stânga) și Lionel Messi FOTO: AGERPRES
Autor: | | 0 Comentarii | 296 Vizualizari

Luis Suarez și Lionel Messi au marcat golurile victoriei obținute de Barcelona (scor 3-0), în finala CM al cluburilor, contra lui River Plate

FC Barcelona a câștigat pentru a treia oară Campionatul Mondial al cluburilor. Ieri, în Japonia, la Yokohama, catalanii au supus fără mari probleme echipa argentiniană River Plate, scor 3-0.

Au pus mâna pe cinci trofee în 2015

Lionel Messi a deschis balul cu un gol marcat în minutul 36, iar Luis Suarez a desăvârșit opera cu „o dublă”, în minutele 49 și 68. Astfel, FC Barcelona încheie aproape perfect anul 2015, în care a cucerit cinci trofee. Înaintea celui câștigat ieri, catalanii se mai impuseseră în campionatul intern, Cupa Spaniei, Liga Campionilor și Supercupa Europei. „Roș-albaștrii” au pierdut Supercupa Spaniei, disputată împotriva celor de la Athletic Bilbao, și nu au putut să egaleze recordul din 2009, atunci când și-au adjudecat șase trofee.

De asemenea, Barcelona mai câștigase Campionatul Mondial al cluburilor în 2009 (2-1 cu argentinienii de la Estudiantes) și în 2011 (4-0 cu brazilienii de la Santos).

Suarez, omul competiției

La finalul ediției din acest an, atacantul Luis Suarez a fost desemnat cel mai bun jucător.

Atacantul catalanilor a realizat un hattrick în semifinala cu Guangzhou (scor 3-0) și „o dublă” cu River Plate.

Niponii s-au impus în finala mică

Tot ieri, finala mică a fost disputată de japonezii de la Sanfrecce Hiroshima și chinezii de la Guangzhou Evergrande.

După un meci echilibrat, niponii au avut câștig de cauză, scor 2-1. Golurile au fost marcate de Douglas, în minutele 70 și 83, respectiv Paulinho, în minutul 4.

Alte articole din categoria: Fotbal extern