CAMPIONATUL MONDIAL. Rusia a dat o LOVITURĂ FANTASTICĂ. Gazdele turneului AU ELIMINAT Spania, la loviturile de departajare

Rusia s-a calificat, duminică, în „sferturile” Campionatului Mondial, după succesul obținut în fața Spanie, scor 1-1 și 4-3 după loviturile de departajare.

Rusia merge în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, grație unui succes obținut, duminică, în meciul cu Spania. După 120 de minute, scorul a fost egal, 1-1, iar gazdele s-au impus cu 4-3 după executarea loviturilor de departajare. Ibericii au deschis scorul după autogolul lui Sergei Ignasevici (12), rușii au egalat după ce Artyom Dzyuba a transformat un penalty în minutul 41. Cele două formații s-au pierdut într-un război de uzură, iar la loviturile de departajare, gazdele au avut nervii mai tari. Pentru „Sbornaia” au marcat Fyodor Smolov, Sergei Ignasevici, Aleksandr Golovin și Denis Cerîșev, pentru iberici au punctat Andres Iniesta, Gerard Pique și Sergio Ramos și au ratat Koke și Iago Aspas.