CAMPIONATUL MONDIAL. Ghana - SUA, 1-2. Americanii au jucat pragmatic și au câștigat

SUA a reușit să învingă, luni noaptea, naționala Ghanei, scor 2-1, într-o partidă ce a contat pentru Grupa G și a avut loc la Natal.

Ghana și SUA, echipele cu cele mai mici șanse de calificare în „optimi”, din Grupa G, s-au întâlnit la Natal, iar americanii s-au impus cu scorul de 2-1. Elevii lui Jurgen Klinsmann au deschis scorul în secunda a 30-a, prin Dempsey, apoi s-au retras în apărare și au încercat să conserve firavul avantaj.

Lucrurile au mers foarte bine pentru SUA, până în minutu 82, atunci când A. Ayew a egalat, în minutul 82. Și când meciul dădea impresia că se va încheia cu un rezultat de egalitate, Brooks a marcat cu capul, în urma unui corner, aducând echipei sale trei puncte vitale. În cealaltă partidă a grupei, Portugalia a zdrobit Ghana, scor 4-0.