România și-a mai trecut în cont o MEDALIE la Jocurile Olimpice. Echipajul de 8+1 a cucerit BRONZUL

16-08/canotaj-465x390
Autor: | | 1 Comentarii | 417 Vizualizari

Echipa de 8+1 a României s-a clasat, sâmbătă, pe locul al 3-lea, la finalul cursei de canotaj, din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro.

Echipajul format din Roxana Cogianu, Ioana Strungaru, Mihaela Petrilă, Iuliana Popa, Mădălina Bereș, Laura Oprea, Adelina Boguș, Andreea Boghian și Daniela Druncea a terminat cursa pe locul al 3-lea, cu timpul de 6 min 04 sec 10/100.  Pe primul loc a terminat echipajul din SUA, în 6 min 01 sec 49/100, iar pe locul secund a încheiat echipajul din Marea Britanie, cu 6 min 03 sec 98/100. După 1.500 de metri, sportivele „tricolore” se aflau pe poziția a 6-a, dar în ultimii 500 de metri ele au reușit să recupereze și să prindă ultimul loc al podiumului.

La Rio, România a ajuns la patru medalii câștigate. Aur - echipa feminină de spadă, argint - tenismenii Florin Mergea și Horia Tecău la dublu masculin, bronz - halterofilul Gabriel Sîncrăian (cat. 85 kg) și echipajul feminin de 8+1 la canotaj.

Alte articole din categoria: Alte sporturi