Barele barbarele! La un centimetru de glorie...

Ce simte un jucător când ratează ocazia vieții lui? Când are șansa de a întoarce un meci istoric, împotriva uneia dintre cele mai mari echipe ale lumii? Când se află la patru metri de poartă, singur- singurel, centrarea vine dinspre stânga potrivită perfect pe fruntea lui, se înalță nestingherit, lovește puternic, imparabil, cu sete, cu toată ura de outsider, iar mingea izbește, vai!, bara. Apoi sare, te lovește și, dacă Dumnezeu ar vrea, s-ar duce în plasă.

Dar Dumnezeu adoră dramele umane mai mult decât fotbalul, și lasă mingea, ricoșată din s ărmanul Dzemaili, să se scurgă pe lângă poartă. Era minutul 122 din Argentina - Elveția, sud-americanii apucaseră să răsufle ușurați, după golul semnat de Di Maria în minutul 118 (!) și își făceau deja socoteli pentru meciul următor. Dacă albanezul naturalizat înscria, Elveția intra la penalty-uri, în fața unei Argentine prăbușite psihic.

Părerea mea e că oricât de mitocani or fi fotbaliștii, oricât de nesimțitori, de golani, de cinici, de miserupiști, Blerim Dzemaili, la 28 de ani, nu va mai fi normal la cap. Va rămâne cu sechele toată viața. Va avea coșmaruri cu mingi uriașe care nu încap în porți mici cât borta șoarecului, va visa bare mai groase decât stejarul din Borzești.

Ce să mai spui de Mauricio Pinilla, care, contra Braziliei, a zgâlțâit transversala în minutul 120, la scorul de 1-1, dând cu piciorul (sic!) șansei de a duce Chile într-o calificare istorică în sferturile de finală ale unui Campionat Mondial. Omul, care și așa era puțin luat, și-a tatuat pe șold faza. Plus inscripția „One centimeter from glory”. Artistul înțepător, pentru a reuși o operă cât mai realistă, a avut ca model o poză cu ratarea, decupată din ziar și lipită cu scotch de corpul fotbalistului.

Cupa Mondială FIFA 2014 Brazilia, pe evz.ro. Cititorii evz.ro vor avea posibilitatea să urmărească tot ce ține de competiția FIFA World Cup Brazil, într-o categorie specială a site-ului nostru aflata în secțiunea SPORT.

AICI puteți să aflați PROGRAMUL MECIURILOR de la Cupa Mondială 2014, SCORURI Campionatul Mondial 2014, STIRI de la Cupa Mondială din Brazilia și REZULTATE meciuri Cupa Mondială 2014.