Au scris istorie, motivați de drama antrenorului

Sevilla a reușit un rezultat incredibil, scor 3-3, cu Liverpool, în grupele Ligii Campionilor. Incredibil deoarece, la pauză, andaluzii erau conduși cu scorul de 0-3, dar un anunț primit în vestiar le-a schimbat total jocul

Sevilla a făcut un nou joc magic în cupele europene. De această dată, în Champions League, unde a întâlnit-o pe FC Liverpool, în grupe. Jocul de marți, de pe „Sanchez Pizjuan” a fost marcat de două momente emoționante. Primul: gruparea andaluză a avut puterea să revină de la scorul de 0-3, atât cât indica tabela de marcaj, în favoarea englezilor.

I-a anunțat în vestiar

Sevilla a reușit, incredibil, să înghețe tabela la scorul de 3-3. Golul egalizator al gazdelor venind în prelungirile partidei (90+3), iar jucătorii au celebrat alături de tehnicianul lor. Al doilea moment, și cel șocant, a ieșit la iveală abia ieri. În pauza meciului, antrenorul Sevillei, Eduardo Berizzo (48 de ani) și-a informat jucătorii la pauză că are cancer la prostată! „Le-am spus să joace cu sufletele și mândria pe care le au”, a spus antrenorul, citat de site-ul echipei. Acesta va fi operat cât mai repede posibil , a informat presa iberică.

Sevilla și-a pierdut deja un „fiu”, Antonio Puerta, în 2007, care a căzut ca secerat pe gazon în unui meci din La Liga. Avea doar 22 de ani. „Toto” Barizzo, fost jucător al echipei Olympique Marseille şi fost antrenor al formaţiei Celta Vigo (2014-2017), a preluat Sevilla în luna mai a acestui an. Altfel, la începutul anilor 2000, Barizzo a plecat cu scandal de la Marseille, după ce a spus că: „Sunt o mulțime de homosexuali în fotbalul francez. Sunt foarte mulți jucători homosexuali, care mereu te provoacă, care îți ating zonele intime, îți pun mâna pe fund. Sunt dezgustat când împart când sunt nevoit să împart dușul cu un homosexual care se uită cu poftă la câte un fund”.

Fotbalul spaniol a trăit o altă dramă imensă, un caz de maladie gravă în La Liga. Tito Vilanova, fost antrenor secund și principal la FC Barcelona, a decedat în aprilie 2014, la vârsta de 45 de ani. Acesta a fost răpus de un cancer al glandelor salivare, făcându-l să se retragă din fotbal în 2013.