România învinge Honduras cu 1-0 la Jocurile Olimpice. Coreea de Sud a pierdut

România învinge Honduras cu 1-0 la Jocurile Olimpice. Coreea de Sud a pierdut sursa: arhivă EVZ

Naţionala U23 a României a început cu dreptul la Jocurile Olimpice de la Tokyo şi a învins Honduras joi, cu 1-0, în timp ce Noua Zeelandă a învins Coreea de Sud cu 1-0 în cealaltă partidă din Grupa B.

Pare greu de crezut pentru asemenea nivel, dar Tricolorii au câştigat meciul disputat la Kashima fără să expedieze vreun şut pe poartă.

Jocul a fost decis de autogolul fundaşului Elvin Oliva, în minutul 45.  Naţionala din America Centrală şi-a creat mai multe ocazii, dar portarul Marian Aioani a prins o zi excelentă între buturi.

România poate face pasul spre sferturi

România poate profita de eşecul surprinzător înregistrat de Coreea de Sud cu Noua Zeelandă, scor 0-1 şi dacă trece duminică de asiatici îşi va asigura prezenţa în sferturile de finală.

După meciul România-Coreea de Sud, Tricolorii vor juca trei zile mai târziu cu Noua Zeelandă. Ştire în curs de actualizare. Revenim curând cu primele reacţii ale Tricolorilor după această victorie.