Accidentarea lui Ronaldo îl va ține departe de teren pentru încă o altă finală

Portugalia a devenit, aseară, pentru prima oară în istorie, campioana Europei, după ce s-a impus în finala cu Franța, scor 1-0 (în prelungiri).

Lovitura pentru naționala lusitană a fost dată în minutul 9, când starul Cristiano Ronaldo a fost lovit de Dimitri Payet. Vedeta potuhezilor a continuat însă să joace, cu mari eforturi, dar și-a cerut schimbarea în minutul 25. A părăsit în lacrimi gazonul de pe „Stade de France”, frustrat cel mai probabil din cauza faptului că nu mai putea juca în „meciul vieții” pentru reprezentativa țării sale.

După accidentarea de aseară, primele teste arată că Ronaldo a suferit o luxație de de gradul I la genunchiul stâng. Astfel, portughezul va lipsi de la finala Supercupei Europei, partidă ce va avea loc pe 9 august, între Real Madrid și Sevilla.